Медичні ресурси

Періодичні видання, цифрові бібліотеки, відкриті освітні ресурси

Bioline International – неприбуткова цифрова платформа для рецензованих журналів із відкритим доступом, які видаються в країнах, що розвиваються. Ці журнали містять актуальні дослідження з питань охорони здоров’я, міжнародного розвитку, тропічної медицини, продовольчої та харчової безпеки та біорізноманіття.

BioMed Central – BMC має постійне портфоліо з близько 300 рецензованих журналів, що обмінюються відкриттями дослідницьких спільнот у галузі науки, техніці, інженерії та медицині. BMC є частиною Springer Nature.

BMJ OA journals – колекція журналів відкритого доступу від BMJ Publishing Group Ltd  – видавця одного із найстаріших рецензованих медичних журналів у світі, глобального постачальника освітніх послуг у сфері медицини 

BMJ Learning є частиною видавничої групи BMJ (BMJ Group). Пропонує кураторську колекцію безкоштовних курсів підвищення кваліфікації, розроблених спеціально для лікарів лікарень, терапевтів, медсестер і студентів-медиків. Всі курси акредитовані багатьма установами по всьому світу. Сертифікати не включені для безкоштовних слухачів.

Europe PMC – це сховище, яке забезпечує доступ до світових наукових статей, книг, патентів та клінічних рекомендацій.

Freebookcentre.net містить посилання на тисячі безкоштовних технічних книг онлайн. Зокрема, на порталі є широкий вибір медичних книг, включаючи підручники як для початківців так і для медиків просунутого рівня, конспекти лекцій та інші навчальні матеріали. Всі книги доступні для безкоштовного завантаження у форматі PDF або онлайн, що полегшує доступ до них у будь-який час і в будь-якому місці.

Free Medical Journals – каталог журналів відкритого доступу з медицини. Понад 5 000 назв журналів можуть бути відібрані за предметною категорією (від СНІДу до ветеринарної медицини), за імпакт-фактором, за мовою (англійською, французькою, іспанською, португальською, німецькою, турецькою та ін), за алфавітом, за періодом ембарго (доступ до повного тексту) тощо.

Medknow – найбільший видавець журналів відкритого доступу в галузі медицини – проект глобального видавця Wolters Kluwer Health. Публікує та надає вільний доступ до більше 400 рецензованих журналів

PLoS Journals – Public Library of Science Journals – повнотекстовий доступ до журналів відкритого доступу видавництва PLoS: PLoS Biology, PLoS Medicine, PLoS Computional Biology, PLoS Genetics, PLoS Pathogens, PLoS ONE, PLOS Neglected Tropical Diseases. Public Library of Science (PloS) – неприбуткова організація науковців, діяльність якої спрямована на створення наукової та медичної літератури відкритого доступу.

Taylor & Francis – надає вільний доступ до бібліографічних описів і рефератів статей з більш 320 журналів з медицини та суміжних галузей. Глибина архіву варіюється від видання до видання, для більшості доступний архів починаючи з 1997 року. Понад 34 тис. статей відкритому доступі.

Medical Heritage Library – цирова бібліотека з історії медицини. На порталі розміщено : Бібліотека медичної спадщини – колекція відкритих доступних ресурсів з історії медицини, охорони здоров’я та наук про здоров’я, включаючи текст, аудіо та відео; підколекції для двох окремих масивів матеріалів: американського рідкісного історичного медичного журналу та колекції журналів державного медичного товариства , а також Бібліотека медичної спадщини Великобританії , метою якої є формування колекції історичних медичних матеріалів з бібліотек Великобританії.

Ресурси Національної бібліотеки США з медицини (NLM)

National Library of Medicine – найбільша медична бібліотека в світі, заснована 1836 року. Проводить велику наукову роботу в галузі біомедичних інформаційних технологій, у тому числі створення баз даних та сайтів, які знаходяться у відкритому доступі.

National Center for Biotechnological Information (NCBI) є частиною Національної медичної бібліотеки США. Сприяє розвитку науки та здоров’я, надаючи доступ до біомедичної та геномної інформації.

BioProject – база даних Національного центру біотехнологічної інформації США містить колекцію даних з геноміки, функціональної геноміки, генетичних досліджень з посиланнями на результати цих досліджень. Всі дані належать до проекту BioProject (раніше – Genome Project).

Bookshelf – база даних Національного центру біотехнологічної інформації США (NCBI), що представляє книжки з біомедицини. Пошук можна здійснювати як безпосередньо у даній базі, так і за посиланнями у інших базах NCBI. Колекція містить підручники з біомедицини, посібники NCBI тощо, а також надає доступ до ресурсів з генетики, таких як GeneReviews.

ClinVar Search database – база даних Національного центру біотехнологічної інформації США (NCBI), яка надає публічний доступ до матеріалів, що містять інформацію про взаємозв’язок між клінічними проявами захворювань та фенотипами людини.

MeSH (Medical Subject Headings) – тезаурус лексики, керований NLM, який використовується для індексації статей для PubMed.

MEDLINE — база даних медичної літератури. Включає описи статей з медичних журналів і інших періодичних видань на 30 мовах.

PubMed – бібліографічні бази даних Національної медичної бібліотеки (США) та Національного інституту здоров’я (США), що охоплюють різні медичні дисципліни.

PubMed Central – відкритий цифровий архів журнальних статей з біомедичних і біологічних наук Національного інституту охорони здоров’я (США), розроблений Національним центром біотехнологічної інформації Національної медичної бібліотеки (США). Проект з’явився у кінці 1980-х рр., був і продовжує залишатися безкоштовним сервісом (хоча окремі журнали з періодом ембарго тимчасово недоступні – від кількох місяців до півроку з моменту появи друкованого видання).

Бази даних для пошуку систематичних оглядів

Health Systems Evidence – систематичні огляди, присвячені механізмам систем охорони здоров’я та стратегій їх реалізації. Найбільш повний у світі безкоштовний ресурс доступу до доказів для підтримки політиків, зацікавлених сторін і дослідників, зацікавлених у тому, як зміцнити або реформувати системи охорони здоров’я або як отримати економічно ефективні програми, послуги та ліки тим, хто їх потребує.

Health Evidence – база даних систематичних оглядів з оцінкою ефективності втручань у сфері суспільної охорони здоров’я. База даних з 8027 оглядів з оцінкою якості щодо ефективності, в тому числі економічної ефективності заходів громадського здоров’я, включаючи дані про витрати.

Cochrane Database of Systematic Reviews (CDSR) – Кокрейнівська база даних систематичних оглядів : 8800+ систематичних оглядів (Cochrane Reviews); 2400+ протоколів (Cochrane Protocols).

  • CENTRAL (Central Register of Controlled Trials). Центральний реєстр контрольованих клінічних досліджень – понад 1.8 мільйонів записів (Trials) – найбільша у світі база даних рандомізованих контрольованих досліджень. Записи містять назву статті, інформацію про те, де вона була опублікована і в багатьох випадких анотацію. Повний текст цих статей не доступний як частина Кокрейнівської бібліотеки.
  • Clinical Answers – Кокрейнівські клінічні рекомендації. У клінічні відповіді виділено найбільш значущі результати Кокрейнівських оглядів. Понад 3200 записів.
  • Other Reviews. Кокрейнівська бібліотека надає доступ до систематичних оглядів, опублікованих на інших платформах. Доступ до цих оглядів здійснюється з розділу Epistemonikos Systematic Reviews (Other Reviews). Понад 420 тис. систематичних оглядів.

Systematic Reviews – журнал публікує високоякісні систематичні огляди, включаючи протоколи систематичних оглядів, систематичні огляди, пов’язані з дуже широким визначенням здоров’я, швидкі огляди, оновлення вже завершених систематичних оглядів і дослідження методів, пов’язаних із наукою про систематичні огляди, такими як моделювання рішень. На даний момент Systemmatic Reviews не приймає огляди досліджень in vitro. Журнал також прагне забезпечити публікацію результатів усіх добре проведених систематичних оглядів, незалежно від їх результатів.

Професійні портали

Empendium – портал для лікарів :

  • новини, рекомендації, настанови та аналіз клінічних досліджень із коментарями;
  • автори міжнародних рекомендацій відповідають на питання;
  • конференції та інтерв’ю (аудіовізуальні матеріали);
  • повна версія посібника «Внутрішні хвороби. Підручник, заснований на принципах доказової медицини», яка постійно актуалізується та доповнюється;
  • щотижневий ньюслеттер, ключові новини в області внутрішньої медицини та оновлення в посібнику «Внутрішні хвороби. Підручник, заснований на принципах доказової медицини»;
  • медичні калькулятори.

Global Medical Knowledge Alliance (GMKA) – міжнародна громадська організація, заснована у 2021 році американськими хірургами українського походження. Має представництво у Сполучених Штатах Америки та Україні. Місія Глобального Альянсу Медичних Знань полягає у наданні відкритої медичної інформації, заснованої на принципах доказової медицини, зробивши її доступною для лікарів та пацієнтів у всьому світі та, таким чином, покращити якість медичної допомоги. Платформа адаптована з урахуванням потреб, які озвучують лікарі та пацієнти з України. На порталі розміщено інформацію про травматологічну допомогу, перекладено ATLS українською мовою, публікуються освітні матеріали по онкології для лікарів та пацієнтів.

Guidelines International Network (G-I-N) – це міжнародна неприбуткова асоціація організацій та окремих осіб, які залучені до клінічних практичних настанов. G-I-N має на меті покращення медичної допомоги шляхом сприяння систематичній розробці клінічних практичних настанов та їх застосування на практиці, за допомогою підтримки міжнародного співробітництва. G-I-N була заснована в 2002 році і наразі до неї належать 111 організації (серед яких NICE і SIGN) і 240 осіб, що представляють 61 країну з усіх континентів (дані станом на червень 2022).

INAHTA – це мережа з 50 агенцій HTA( Оцінка технологій охорони здоров’я), які підтримують прийняття рішень у системі охорони здоров’я, що стосується понад 1 мільярда людей у 31 країні по всьому світу. Міжнародна база даних HTA надає безкоштовний доступ до бібліографічної інформації про поточні та опубліковані оцінки медичних технологій, замовлені або проведені організаціями HTA на міжнародному рівні.

Medscape є провідним глобальним онлайн-центром для лікарів і медичних працівників у всьому світі, що пропонує останні медичні новини та точки зору експертів; важлива інформація про ліки та захворювання в пунктах надання допомоги; та відповідну професійну освіту та CME

Likar MSD — це інтегрований набір ресурсів, розроблений для того, щоб надати українським медичним працівникам доступ до інформації про продукцію компанії “МСД”, інструменти підтримки пацієнтів та до професійних навчальних матеріалів.

Довідники MSD для фахівців – довірений постачальник медичної інформації з 1899 року. Довідники MSD запустили сайт українською мовою з метою підтримки медичних фахівців, які надають допомогу людям, що її потребують. Інформацію з невідкладної медичної допомоги перекладено українською мовою, а інформація щодо інших медичних питань наведена англійською мовою.

Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України – платформа Центру громадського здоров’я, розширена та модернізована за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я — це зручний спосіб підвищити професійні компетенції в сфері громадського здоров’я. На ній доступні:

  • онлайн курси від провідних українських та міжнародних експертів з різних тем: у тому числі, курси ВООЗ, курси щодо ВІЛ-інфекції, туберкульозу, COVID-19, профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань, замісної підтримувальної терапії та інші;
  • матеріали ВООЗ: практичні керівництва, найважливіші документи, навчальні та довідкові матеріали;
  • каталог заходів безперервного професійного розвитку.

Усі матеріали та курси на платформі є безкоштовними та доступними для всіх. Вони будуть корисні медичним, соціальним працівникам, психологам, а також усім охочим дізнатися більше про новітні медичні практики та методи психосоціального супроводу пацієнтів.

Школа Доказової Медицини – ресурс для українських лікарів, який поєднує науково-практичну роботу, освітні заходи, створює майданчик для обміну набутим досвідом та підвищення кваліфікації спеціалістів. У розділах Школи доказової медицини представлені новітні методи діагностики та лікування будь-яких отоларингологічних захворювань, діючі адаптовані клінічні настанови та уніфіковані протоколи лікування. Кожен спеціаліст може у зручний для нього час переглянути доповіді найавторитетніших лікарів України, а також запланувати відвідування цікавого для нього заходу.

Оновлено 27.03.2024